News

W jaki sposób treningi motoryczne pomagają w rozwoju piłkarskim?

Zawodnicy, którzy uczęszczają na treningi motoryczne poprawiają swoją szybkość, skoczność, zwinność, równowagę oraz siłę, a poprzez wykonywanie specjalnych ćwiczeń zmniejszają ryzyko odniesienia kontuzji przeciążeniowych, które spotykają zarówno dzieci jak i starszych zawodników.

Czym jest Motoryka?

Pod słowem motoryka kryją wszystkie umiejętności jakie musi posiadać profesjonalny piłkarz, czyli szybkość, siła, moc, wytrzymałość oraz unikanie kontuzji. Odpowiednie przygotowanie piłkarskie, taktyczne, mentalne oraz motoryczne można osiągnąć tylko dzięki regularnie prowadzonym, wyspecjalizowanym treningom. Praca nad tymi elementami to długotrwały proces, który poprzez systematycznie stosowanie odpowiednich ćwiczeń i umiejętności, wprowadza się już w treningach dzieci i młodzieży. Właściwa i stopniowa nauka odpowiednich wzorców ruchowych jak przysiad, prawidłowa technika biegu lub lądowania oraz prawidłowe wykonywanie ćwiczeń funkcjonalnych kształtują tzw. higienę ruchu, która objawia się małą ilością kontuzji. Ćwiczenia wzmacniające oraz nauka poprawnego poruszania przyczyniają się do znacznego wyeliminowania bólu wywołanego nagłym wzrostem dzieci i stanowią prewencję wobec kontuzji przeciążeniowych, tj. jałowe martwice kolan i pięt, czy bóle pleców. Pomagają także zbudować odpowiednią bazę, która zminimalizuje ryzyko ciężkich kontuzji w przyszłości, tj. skręcenie stawu skokowego, czy zerwanie wiązadeł krzyżowych w stawie kolanowym.

Jak wygląda trening motoryczny?

Treningi odbywają się w małych grupach, w których trener przypada na jedną, dwie, trzy lub maksymalnie cztery osoby. Zajęcia najczęściej odbywają się raz w tygodniu i trwają 90 minut. Treningi  mają swoją określoną strukturę, która zawiera najważniejsze elementy przygotowania motorycznego. Każde zajęcia zaczynają się od odpowiedniej rozgrzewki, która obejmuje rolowanie mięśni specjalnym wałkiem oraz ćwiczenia aktywujące i rozciągające najważniejsze obszary oraz mięśnie wykorzystywane przez piłkarza. W kolejnych częściach treningu wprowadzane są elementy: prawidłowej techniki biegu i lądowania, ćwiczeń wzmacniających, równowagi, stabilizacji, skoczności, szybkości i przyspieszenia, zapobiegania urazom oraz elementy ćwiczeń siłowych z wykorzystaniem własnego ciężaru ciała i obciążenia zewnętrznego, takiego jak: taśmy elastyczne, piłki lekarskie, ciężarki kettlebell, stepy fitnessowe.

Podziel się

Zostaw odpowiedź