News

Na dobrą kondycję i stan zdrowia sportowca składa się wiele czynników. Przede wszystkim wiele zależy od niego samego – od podejścia do uprawianej dyscypliny i zaangażowania. Nieoceniona jest jednak odpowiednia opieka medyczna, a w szczególności fizjoterapia.

Fizjoterapia zapewne większości z nas kojarzy się z rehabilitacją, szczególnie po mniejszych lub większych urazach, czy kontuzjach. Jest to myślenie prawidłowe, bo rzeczywiście między fizjoterapią a rehabilitacją można postawić znak równości. Pod tym względem fizjoterapia i fizjoterapeuci odgrywają znaczącą role w funkcjonowaniu sportowców, Kontuzję to, niestety, często ich chleb powszedni i bez pomocy specjalisty mogliby nie poradzić sobie z powrotem do pełnej sprawności.

Fizjoterapeuci odgrywają też znaczącą rolę nie tylko wtedy, gdy spotka nas jakaś kontuzja. Wady postawy i związany z nim ból pleców to jeden z problemów chorobowych współczesnego świata. Należy także uświadomić sobie fakt, że nasz mózg lubi przyzwyczajenia i prowadzi nas najprostszą drogą do wykonywania różnych ruchów i czynności, a niestety większość ruchów wykonujemy niepoprawnie. Fizjoterapia pomaga w uzmysłowieniu, że ruchy należy wykonywać w określony sposób, tak by uwolnić się od bólu, który często jest skutkiem złej postawy ciała podczas siedzenia oraz korzystania z komputera, czy telefonu.

Gdybyśmy mieli podsumować to, co zdziałać może fizjoterapia, na wyróżnienie zasługuje:
Redukcja bólu (kręgosłupa, kolan, stóp, bioder, pleców)
Zmniejszenie obrzęków i stanów zapalnych
Rehabilitacja po kontuzjach i urazach
Redukcja stresu
Rozluźnienie mięśni

Podziel się

Zostaw odpowiedź