News
W ostatnich dniach głośno zrobiło się wokół dwóch potężnych klubów polskiej Ekstraklasy. Lech Poznań zrezygnował z usług Adama Nawałki po kilku miesiącach współpracy, a Legia Warszawa zwolniła Ricardo Se Pinto po porażce z Wisłą Kraków 0:4. Czy takie działania na pewno są pożytecznie dla drużyny i jaka jest tak naprawdę rola trenera w drużynie?

 

Sukces danej drużyny zależy nie tylko od zawodników, ale w dużej mierze od trenera, który jest przewodnikiem dla całej ekipy. Przede wszystkim to na nim spoczywa odpowiedzialność za rezultaty gry i wyniki zespołu. Każdy trener musi liczyć się z tym, że gdy jego drużyna wygrywa będzie ogłaszany bohaterem i wyjątkowym specjalistą. Niestety, w chwilach porażki sytuacja ta zmienia się diametralnie. Z falą pretensji i hejtu muszą zmierzyć się oczywiście też niektórzy zawodnicy, ale odpowiedzialność za niepowodzenie zespołu ostatecznie ponosi sam trener.

Trudno jednoznacznie określić, czy po serii porażek zwolnienie trenera z drużyny jest pożądane. Tym bardziej, że taka sytuacja często ma miejsce stosunkowo niedługo od momentu jego zatrudnienia. Jedno jest pewne – taka decyzja powinna zostać podjęta na podstawie rozmów z zarządzającymi klubem, a trenerem i drużyną.

Na podstawie tych rozważań można wysnuć wniosek, że praca trenera często bywa niewdzięczna. Czy na pewno? Zdaje się, że każdy trener, który chce realizować się szkoleniowo na wyższych szczeblach kariery, musi wziąć pod uwagę takie sytuacje. Ma to wpisane w ryzyko zawodowe.

Niezaprzeczalny jest fakt, że rola trenera w drużynie jest nieoceniona. Jeżeli jest to trener nastawiony na rozwój swój, ale także swoich podopiecznych, odgrywa ogromną rolę w kształceniu zawodników, szczególnie tych najmłodszych.

Dla dziecięcych grup piłkarskich trener jest mentorem, przewodnikiem i autorytetem. Dzieci chętnie naśladują swojego szkoleniowca i słuchają jego uwag i rad. Trener musi oczywiście spełnić określone warunki, by zbudować w swoim zespole taką relację. Po pierwsze praca musi być jego pasją. Dzieci szybko zorientują się, jeżeli trener nie będzie odpowiednio zaangażowany. W grupach dziecięcych trening piłkarski musi zostać przeprowadzony ciekawie, by młody piłkarz oprócz zajęć specjalistycznych mógł spożytkować swoją energię podczas sportowych gier i zabaw. Dzięki temu trening będzie urozmaicony, a dziecko na pewno się nie znudzi.

 

Na obozach Champions Camp angażujemy naszych najlepszych trenerów, którzy posiadają wszystkie niezbędne kwalifikacje do pracy z dziećmi, dbają o rozwój swój i swoich podopiecznych, a program szkoleniowy realizują tak, by spod swoich skrzydeł wypuścić dojrzałych i utalentowanych młodych sportowców. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą obozów Champions Camp.

Podziel się

Zostaw odpowiedź